Späť na zoznam liekov HLAVNÉ MENU > VOĽNOPREDAJNÉ LIEKY > >
 
Panadol tablety
 
    Identifikačné foto
Kategória:    Voľnopredajné liečivo
 
Držiteľ:    GlaxoSmithKline
 
Kód ATC: N02BE01
 
Účinné látky:    Paracetamolum (paracetamol) 500 mg v 1 tablete.
 
Pomocné látky:
Maydis amylum (kukuričný škrob), Kalii sorbas (sorbitan draselný), Talcum (talok), Acidum stearicum (kyselina stearová), Povidonum 25 (povidón 25), Amylum pregelificatum (škrob), Hydroxypropylmethylcellulosum (hydroxypropylmetylcelulóza), Triacetinum (trioctan glycerolu).
 
Indikačná skupina:    analgetikum, antipyretikum
 
Charakteristika:
Panadol obsahuje paracetamol, liek proti bolesti aj horúčke. Panadol nedráždi žalúdok. Neobsahuje kyselinu acetylsalicylovú. Poťahované tablety majú tvar toboliek a ľahko sa prehĺtajú. Prehĺtanie naviac uľahčuje aj nová mikrotenká vrstva pokrývajúca celý povrch.
 
Indikácie:
Panadol tablety sú vhodné na úľavu pri bolestiach hlavy, migréne, bolestiach chrbta, zubov, reumatických a svalových bolestiach a bolestiach pri menštruácii. Panadol tiež prináša úľavu od nepríjemných príznakov chrípky, prechladnutia a bolestí v krku, znižuje horúčku. Je vhodný pre dospelých, mladistvých a deti od 6 rokov.
      Tehotné ženy môžu prípravok užívať po porade s lekárom. Počas laktácie je možné užívať prípravok 1 deň, ďalej len po porade s lekárom.

 
Kontraindikácie:
Precitlivenosť na paracetamol je veľmi vzácna, pri známej precitlivenosti na paracetamol alebo na niektorú ďalšiu zložku liek neužívajte. Pacienti liečiaci sa na ochorenie pečene sa o vhodnosti užívania lieku musia vopred poradiť s lekárom. Liek sa nesmie užívať pri žltačke, chronickom pití alkoholu a pri súčasnom podávaní liekov poškodzujúcich pečeň.
     
      Vzhľadom na obsah liečiva nie sú Panadol tablety vhodné pre deti mladšie ako 6 rokov. Tehotné ženy môžu liek užívať po porade s lekárom. Počas dojčenia je možné liek užívať 1 deň, ďalej len po porade s lekárom.

 
Nežiaduce účinky:
Liek je obvykle dobre znášaný, ale môže sa vyskytnúť kožná vyrážka, nutkanie na zvracanie, vzácne zúženie priedušiek, poruchy pečeňových funkcií a krvotvorby. Pri prípadnom výskyte týchto alebo iných neobvyklých reakcií prestaňte liek užívať a poraďte sa s lekárom.
 
Interakcie:
Účinky lieku Panadol a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré súčasne užívate alebo ktoré začnete užívať a to na lekársky predpis alebo bez neho. Skôr než začnete súčasne s užívaním lieku Panadol užívať nejaký voľnopredajný liek, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom. Súčasné dlhodobé užívanie lieku Panadol s niektorými liekmi na spanie, proti epilepsii, niektorými antibiotikami alebo pitie alkoholu môže viesť v niektorých prípadoch k poškodeniu funkcie pečene. Nie je vhodné kombinovať Panadol s liekmi obsahujúcimi kyselinu acetylsalicylovú.
 
Dávkovanie a spôsob podávania:
Dospelí a mladiství: 1-2 filmom obalené tablety podľa potreby až 4x denne. Jednotlivé dávky opakujte najskôr po 4 hodinách. Najvyššia jednotlivá dávka sú 2 filmom obalené tablety. Neužívajte viac ako 8 filmom obalených tabliet za 24 hodín. Deti 12 - 15 rokov: 1 filmom obalená tableta najviac 3x denne s odstupom najmenej 6 hodín. Najvyššia jednotlivá dávka je 1 filmom obalená tableta. Nepodávajte viac ako 3 filmom obalené tablety za 24 hodín. Deti 6-12 rokov: 1/2 filmom obalenej tablety najviac 3x denne s odstupom najmenej 6 hodín. Najvyššia jednotlivá dávka je 1/2 filmom obalenej tablety. Nepodávajte viac ako 1 a 1/2 filmom obalenej tablety za 24 hodín. Tablety sa zapíjajú dostatočným množstvom tekutiny. Neprekračujte odporúčané dávkovanie.
 
Upozornenie:
Užívanie vyšších než odporúčaných dávok môže viesť k riziku závažného poškodenia pečene. Neužívajte tento liek bez odporúčania lekára, pokiaľ máte problémy s požívaním alkoholu alebo trpíte pečeňovým ochorením alebo užívate akékoľvek iné lieky obsahujúce paracetamol.
      Pokiaľ nedôjde u horúčkovitých ochorení do 3 dní k zlepšeniu príznakov (horúčka, bolesť) alebo sa naopak ťažkosti zhoršia, vyskytnú sa nové príznaky alebo neobvyklé reakcie, poraďte sa o ďalšej liečbe s lekárom. Tento liek užívajte proti bolesti najviac 7 dní, deti 3 dni, pokiaľ lekár neurčí inak. Počas liečby nepite alkoholické nápoje.
      Vo všetkých prípadoch podozrenia na predávkovanie alebo po náhodnom požití lieku dieťaťom ihneď vyhľadajte lekára, aj keď nepozorujete žiadne príznaky. Môže dôjsť k zlyhaniu funkcie pečene.

 
Varovanie:
Používajte len do času použiteľnosti vyznačenom na obale. Liek uschovajte mimo dosahu a dohľadu detí.
 
Balenie:    10, 12, 16, 24, 30, 96, 300 filmom obalených tabliet.
 
Uchovávanie:    Uchovávajte pri teplote do 25°C.
 
Ďaľšie informácie:   http://www.magister.sk/
Späť na zoznam liekov HLAVNÉ MENU > VOĽNOPREDAJNÉ LIEKY > >